A magyar kormányról lepattan Washington figyelmeztetése a Huawei miatt

Posted by

>Az Egyesült Államok aggasztónak tartja a Huawei kínai technológiai cégóriás terjeszkedését a világban, Európában és különösen az Európai Unióban. Washington aggályosnak nevezi azt is, hogy Magyarország továbbra is együttműködik a kínai vállalattal. A Huawei új kutatás-fejlesztési központot épít Budapesten. Svédország elzárkózik a Huawei technológiája elől, Spanyolország viszont beengedi az 5G-fejlesztésbe a céget. Az EU gyakrolata tehát nem egységes.
Az Egyesült Államok kémkedéssel vádolja a kínai vállalatot, és ezért több érdekeltségét tiltólistára helyezte annak érdekében, hogy megnehezítse a kínai távközlésiberendezés-gyártó konszern hozzáférését amerikai technológiákhoz.

Adatszolgáltatási kötelezettség

Az amerikai illetékesek a többi között azért minősítették nemzetbiztonsági kockázatnak a Huawei belépését a távközlésbe és azon belül az 5G-hálózatok fejlesztésébe és kiépítésébe, mert a kínai törvények értelmében adatszolgáltatási kötelezettsége van minden kínai cégnek, ha bűncselekmény gyanúja vagy egyéb vizsgálat miatt információt kérnek a kínai hatóságok.

Erre az aggályra konkrétan felhívta a magyar kormány figyelmét Washington, de nem talált megértésre. A Huawei magyarországi jelenlétének 15. évfordulóján Szijjártó Péter külügyminiszter elismerően szólt a céggel és a kínai vezetéssel való jó viszonyról.

A Huawei szerint Washington biztonsági aggályai alaptalanok, hiszen nem tulajdonol hálózatot, csak berendezések szállítójaként segíti azok működtetését. A kínai tech-óriás a magyar leányvállalat alapításának tizenötödik évfordulójára rendezett ünnepségen jelentette be, hogy új kutatási-fejlesztési központot telepít Magyarországra.

Ugyanezen a napon a svéd hatóságok közölték, hogy nem használhatják a Huawei és a ZTE eszközeit a svédországi 5G-hálózat kiépítésének tenderén induló cégek. A tiltó döntést a hadsereg és a biztonsági szolgálat vizsgálata alapján hozta meg a telekommunikációt felügyelő svéd hatóság. A jelenleg a hálózat részét képező eszközöket 2025-ig kell kivezetnie a szolgáltatóknak Svédországban.

Az Ibériai-félszigeten is előrehaladott az 5G-hálózatok kiépítése, a Huawei részese a projektnek. Spanyolország és Portugália az 5G-rendszer közös fejlesztéséről állapodott meg. Spanyolországban tavaly óta érhető el 5G-szolgáltatás, 21 városban a mobiltelefont használók számára is. A szolgáltatás kiterjesztését a spanyol kormány is támogatja, amelyben külföldi cégek is közreműködnek, köztük például a kínai Huawei és a finn Nokia.

A Huawei jelenleg szerte a világon a távközlési hálózatok legfontosabb eszközeit gyártók közül a legolcsóbb beszállítók között szerepel, és a gazdaság következő nagy fejlesztési hullámához nélkülözhetetlen 5G technológiában is élen jár.

Szoros magyar kapcsolatok

A Magyarország a Trump-adminisztráció alatt szorosabbra fonta a kapcsolatait az Egyesült Államokkal, ezért nem volt egyértelmű, hogy melyik útra lép: a Huawei bejelentése most azt látszik mutatni, hogy a kínai cég garanciákat kapott, hogy továbbra is élvezi a magyar kormány támogatását.

Nem akarok képmutató lenni, a kínai beruházásokért, a kínai együttműködésért folytatott verseny sokszor politikai színezetet kap, de egy dolgot ne felejtsünk el: mindig azok bíráltak minket a leghangosabban a Kínával való együttműködésért, akik aztán a legnagyobb bizniszeket kötötték a kínaiakkal, a kínai vállalatokkal. – mondta Szijjártó Péter miniszter 

A Huawei 2400 főt alkalmaz Magyarországon, itt működik a vállalat Kínán kívüli legnagyobb logisztikai központja. A most bejelentett kutatási központ 100 főnek ad majd munkát.

Az üzleti eredményekre is hat Washington álláspontja

Az Egyesült Államok álláspontja sokat árt a cég hírnevének és üzleti sikereinek. Az amerikai szankciók miatt lassult a Huawei Technologies bevételnövekedése az első háromnegyed évben, éves összevetésben, a hathavi adathoz képest. A kínai cég a napokban azt közölte, hogy a kilenchavi bevétele 9,9 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit, jüanról átszámítva 100,4 milliárd dollárt tett ki, míg a hathavi fogalma még 13,1 százalékos növekedést mutatott.

Az elmúlt négy évben nem volt arra példa, hogy a Huawei bevétele ne kétszámjegyű mértékben nőjön. A cég bevétele a harmadik negyedévben 3,7 százalékkal bővült éves összevetésben. A Huaweit vezető hetvenöt éves, karizmatikus menedzser, Ren Csengfei az Euronews szerkesztőségének adott interjúban azt mondta a cégre nehezedő nyomásról, hogy a Huawei képes lesz úrrá lenni a problémákon.

Címkép: Szijjártó Péter miniszter és Taj Ling-ju, a Huawei Technologies Magyarország ügyvezető igazgatója, Budapest, 2020. október 20.