Jogfosztottá vált Deutsch az EP néppárti frakciójában

Posted by

Euronews

Szinte egyhangúlag megfosztották Deutsch Tamást a néppárti frakciótagságához fűződő jogaitól az Európai Parlamentben. A frakcióból nem zárták ki, holott korábban ezt 40 képviselő kezdeményezte.  A néppárti képviselők közül 133-an szavaztak igennel a jogfosztási javaslatra, és csupán 6-an nemmel.
A döntés következményeként Deutsch: nem szólalhat fel a képviselőcsoport nevében az EP plenáris ülésén, nem dolgozhat egyes ügyek előadójaként vagy árnyékelőadójaként, nem tölthet be tisztséget az EP-ben, ami esetében elsősorban a Költségvetési és Ellenőrzési Bizottság alelnöki mandátumát jelenti.

Azzal összefüggésben, hogy a határozat felszólította a néppártot, hozzon végleges döntést a Fidesz tagságáról, Deutsch azt mondta, a magyar delegáció tagjai pozitív fejleményként értékelik a határozott fellépést, ugyanis maguk is régóta szorgalmazzák ezt. Emlékeztetett, hogy az EPP politikai közgyűlése 2019 márciusában a néppárt elnöksége és a Fidesz megegyezése alapján döntött a Fidesz tagságának felfüggesztéséről a párt kritikus álláspontja és a pártcsalád alapvető értékeinek megsértése miatt.

Fárasztó képmutatás

– Semmi bajom azzal, ha valaki meleg orgiára jár vagy drogozik a szabadidejében, de kicsit fáraszt minket a képmutatás, ez a duma a kereszténydemokráciáról meg a családról, közben meg a kettős élet – ezzel az erős mondattal jellemezte a volt lengyel külügyminiszter, Radek Sikorski a Fidesz helyzetét a Néppártban. Sikorski Orbán Viktor lengyel szövetségeseinek, a PiS-nek a jobbközép politikai ellenfele, így nem csoda, ha hűvös hangon beszél a Fideszről és Deutsch Tamásról is. – A Fidesznek el kell döntenie, hogy egy olyan párt, ami jó dolognak tartja az európai integrációt, a többi európai országgal való együttműködést, vagy egy olyan, amely az integrációt megszállásnak, civilizációs térfoglalásnak látja, vagyis amit Lengyelországban a PiS és Magyarországon a Fidesz a saját választóiknak mondanak. Ez a fajta taktika, amikor a különböző közönségnek mást és mást mondanak, már nem működik, hiszen mindenki tud mindent. (Radek Sikorski EP-képviselő, volt lengyel külügyminiszter)

Sikorski úgy látja, hogy ha az alapító országok úgy gondolkodtak volna, mint most a Fidesz meg a PiS, akkor az Európai Unió létre sem jött volna. Ami most a jogállamisági mechanizmus körül történik, gyakorlatilag teljes Európa érdekét szolgálja, és ez nem is csak feltétlenül a meglévő tagállamokról szól, hanem arról, hogy csak akkor lehet bővíteni az Európai Uniót, ha lesznek garanciák arra, hogy ne csak belépéskor tegyenek eleget a tagállamok a kritériumoknak.

Sikorski a Deutsch Tamás kizárására irányuló kezdeményezésről annyit mondott, hogy a fideszes EP-képviselő második bocsánatkérése már őszintének tűnt, ugyanakkor a nacionalista retorika mögötti mélyebb gondolatnak kellene megváltoznia. Ő azt várná a fideszes frakciótagoktól, hogy döntsék el, hogy felhagynak-e nacionalista retorikával – otthon is, nem csak Brüsszelben – vagy átülnek valamelyik „eurofób” frakcióba.

Egyértelmű, hogy nincs visszaút

– Deutsch úr bocsánatkérése egyáltalán semmit nem jelent – mondta az Euronewsnak Petri Sarvamaa finn EP-képviselő, az EPP tagja. – Ez egy színház, egy tragikomédia, aminek egyetlen célja van, hogy gyengítsen minket. Senki nem hisz már el egy szót sem ebből az egészből. Ugyanakkor úgy tűnik, a Néppártnak mégsem olyan sürgős megbüntetni Deutschot, vagy kizárni a Fideszt, miután a magyar EP-képviselő kizárásáról szóló szavazást napirendre sem vette a frakció.

– Nem kell túl sokat belelátni abba, hogy mikor van a szavazás – véli Sarvamaa. – A késedelemnek lehet technikai oka is. Mindenki nagyon sok mindent akar ebbe belelátni, különösen ami a német kereszténydemokraták, a CDU-CSU hajlandóságát illeti, hogy kimondják a végső ítéletet a Fidesz vagy Deutsch Tamás viselkedéséről. De gyakorlatilag egyértelmű, hogy nincs visszaút. Minél tovább tagja ez a párt az Európai Néppártnak, annál gyengébb lesz a Néppárt. (Petri Sarvamaa finn EP-képviselő)

Sarvamaa úgy látja, hogy mostanra mindenkinek, a CDU-CSU-nak is leesett, hogy a Fidesznek nincs helye a Néppártban, azonban a politika bonyolult folyamat, tehát ennek a jelei elsőre nem fognak nyíltan megmutatkozni. A Fidesz kizárása Sarvamaa szerint csak idő kérdése.