euronews
Claude Moniquet az Euronewsnak azt mondta, a terroristák motivációt merítenek az Izraelben történtekből. Szerinte nagy összehangolt akciók helyett egyénileg végrehajtott támadások jöhetnek. A belga rendőrség épp a stábunk ottjártakor zárta le azt a brüsszeli kávézót, ahol a kommandósok lelőtték a hétfő esti terrortámadás elkövetőjét. A járdán még a golyónyomok jelölése is látható. Abdeslam Lassoued illegálisan tartózkodott Belgiumban. 2 svéd futballszurkolóval végzett a válogatott mérkőzése előtt. A helyieket sokkolták a történtek.
“Reggel hat óta aludni se bírtam, nagyon feszült voltam és féltem: ez minden” – mondta egy helyi férfi. A brüsszeli támadás a második terrorakció volt Európában a Hamász Izrael elleni akciója óta. A múlt héten a franciaországi Arrasban ölt meg egy tanárt egy iszlámista.“Brüsszel utcáin a hétfő esti támadás után jelenleg nyugalom van, de feszültség érezhető. És sokan azt kérdezik maguktól, hogy a közel-keleti események után vajon Európa egy újabb terrorhullámmal néz-e majd szembe a közeljövőben” – mondta riporterünk, Zsíros Sándor.
Claude Moniquet a dzsihádizmus szakértője, szerinte ideje felkészülni a támadásokra.
“Szerintem hamarosan egy terrorhullámot láthatunk majd a világban. Most Európában zajlik mindez, Franciaországban és Belgiumban. Holnap talán az Egyesült Államok kerül sorra, de bárhol megtörténhet ez. A közel-keleti történéseket egy terror-sokk követi majd. Ami Izraelben történik, motivációt jelent a dzsihádisták számára, hogy ismét megjelenjenek és növekedjenek. De meg kell értenünk, hogy az alapvető problémát a radikális iszlám jelenti és a terrorizmus csak egy eszköz, ami előjön, ha jó ürügyet találnak”.
Claude Moniquet szerint a brüsszeli támadás megelőzhető lett volna, hiszen az elkövetőt ismerték a hatóságok, de nem deportálták. A belga sajtó több cikkben is beszámolt arról, hogy a férfinek hosszú bűnlajstroma volt. Korábban megfenyegette a bevándorlási hatóság ügyintézőjét, miután a menedékkérelmét elutasították. A New York Times szerint külföldi hírszerzők is figyelmeztettek 2016-ban arra, hogy a támadó radikalizálódott és külföldön szeretne harcolni. A belga hatóságok mégsem léptek. A szakértő szerint nagy és összehangolt támadásokra nem kell számítani a kontinensen, az egyénileg elkövetett akciók esélye nagyobb.
“Jelenleg szűk körben, családi, vagy baráti körben szerveznek támadásokat. Mogucskov, aki a franciaországi késelést elkövette Arrasban, a családjával, az öccséével, az unokatestvérével dolgozott. A bátyja pedig börtönben volt. Ezeket nehéz kivédni, mert a titkosszolgálatok hálózatok ellen küzdenek, hiszen ezeknek kommunikálniuk kell telefonon, e-mailben, vagy személyesen. De ha valaki támadásra készül a bátyjával, senki nem látja majd.”
A szakértő szerint az európai kormányoknak fokozniuk kell a titkosszolgálati adatgyűjtést és az információk megosztását.