HVG
17,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak júliusban.
Önmagában ebben semmi meglepetés nincs, arra jó előre számítani lehetett, hogy jelentős lassulást látunk, amikor kijön a friss adatsor. Ennek több oka van:
-tavaly júliusban (amihez a mostani árakat hasonlítjuk), kimondottan nagyot nőtt az infláció, ezért ahhoz képest már kisebb drágulást jelent, amilyen szintre azóta emelkedtek az árak,
– az élelmiszerárak növekedése havi szinten megállt, júniusról júliusra 0,9 százalékkal csökkentek átlagosan,
-a forint erősebb, mint tavaly ilyenkor volt (akkor 396-413 között mozgott), ez pedig minden árában meglátszik, amit külföldről hoznak be az országba,
– az energiaárak pedig ugyan most még sokkal a tavaly ilyenkori fölött vannak, de havi szinten már 2022 vége óta csökkennek.
Az, hogy a rémes 20 százalék alá kerüljön a mutatónk, tavaly augusztus óta most először történt meg. És persze majd amikor megérkeznek a kormány előre bekészített paneljei a hatalmas sikerről, nem árt majd hozzátenni: az EU-ban utolsó előttiként Lettország vitte le 20 százalék alá az inflációját, még márciusban, előtte Litvánia januárban, Észtország tavaly decemberben, más ország pedig nem is járt ezen a szinten. A 21 uniós tagállam közül, ahonnan már van júliusi adat, a második legnagyobb infláció a mienk után a szlovák, 10,2 százalékkal.