Bojár Iván András
Ezeket a repkényeket apám ültette, hatvan éve már. Apám negyedszázada halott, de jótéteménye máig naponta árasztja az örömöt azoknak, akik fogékonyak rá. Akik tudják, hogy minek mi az értéke. Mit ad a házfalat hűtő százezernyi levél a nyári forróságban. Hogyan adják vissza az emberek által beszívott és széndioxiddá alakított oxigént nekünk, embereknek.
Egészsségére, szépségére, apám repkényére. Szorongva gondolok rá, hogy ez a mai emberellenes rezsimbe mélyen beágyazott valaki mikor érvényesíti pusztításkényszerét, mikor tesz, ahogy tett a munkásőr annak idején, valami ártó lépést a növény ellenébe. Akkoriban egy reggel arra ébredtünk, hogy valaki éjjel elvágta a növény még nem erős comb, csupán hüvelykujj vastagságú tövét. Miután felfedeztük, apám szorosan összekötötte, rögzítette a kettészelt részeket, máig látom az évekig fennmaradt gyolcsot, s a szár idővel szerencsésen összeforrt. Ma már a találkozás pontja sem kivehető, noha évekig látszott a helye.
Készült három fotó: Magam, a szék, ami vendégül fogadott, és Lajos Hauer képe. Ez így egy történet. Bárki bármit e röpke képregénybe láthat. Én az életbe indulásom, majd családom széthullásának zsákutcás történetét látom belé. Egykori konyhánk ablakát, hol hajnalonként rutinos gyorsasággal másztam be, amikor buliról sompolyogtam vissza. Az ablakot, ami aztán kislányom babaszobájának ablaka lett. Szépséget, szomorú fordulatokat, veszteségeket, áldást.
CímKép: Hauer Lajos fotója