Szia. Tegnap az RTL Hiradójában bejátszották III: Károly királyt, aki jó érthető magyar nyelven köszöntötte a magyarokat. Igaz, hogy magyar rokonai is vannak?
Azt hiszem igen. (Gróf Rhédey Mihály leszármazói.)
VII. Edvárd angol király 1910 május 7-ikén elhunyván, Nagybritannia és Irország egyesült királyságok és az angol gyarmatok királya s India császára az addigi trónörökös, György walesi herczeg lett, a ki V. György néven lépett atyja trónjára.
György király felesége, Mária (Mary) királyné, született Teck Victoria-Mary herczegnő, Teck Ferencz herczeg és Mária-Adelaida angol királyi herczegnő házasságából származott; a királyné atyja, Teck Ferencz herczeg pedig Sándor württembergi herczeg és gróf Rhédey Klaudia fia volt. II. Erzsébet tehát atyai ágon való nagyanyja révén magyar ősöknek is ivadéka.
Mária királyné nagyatyja, Württembergi Sándor herczeg osztrák császári huszárezredes, Lajos württembergi herczeg fia s Vilmos württembergi király unokatestvére, 1835 május 2-ikán lépett morganatikus házasságra gróf Rhédey Klaudiával, gr. Rhédey László és br. Inczédy Ágnes leányával. A grófnő 1835 május 16-ikán Hohenstein névvel osztrák grófi rangot nyert s a házasságukból született gyermekek is (1 fiu, 2 leány) a gróf Hohenstein nevet viselték 1863-ig, a midőn Vilmos württembergi király az ősrégi Teck herczegi czimet adományozta nekik.
Az angol királyné atyja, Teck Ferencz herczeg, 1837-ben, mint Hohenstein Ferencz gróf született; atyja példájára szintén az osztrák hadseregben szolgált s mint huszárkapitány, az 1859. évi solferinói csatában ki is tüntette magát. A hadseregből 1865-ben kilépvén, 1866-ban vette nőül Mária-Adelaida angol királyi herczegnőt; 1887-ben Viktória angol királynőtől királyi Fenség czimet kapott s 1900-ban halt meg. Teck Ferencz herczeg első gyermeke, Victoria-Mary herczegnő 1867 május 26-ikán született s György yorki herczeghez, a mostani angol királyhoz 1893-ban ment nőül. Házasságukból hat gyermek származott, a kik között legidősebb az 1894-ben született Eduárd-Albert walesi herczeg, angol trónörökös.
Az angol királyné magyar nagyanyja s gyermekeinek szépanyja: gróf Rhédey Klaudia mindössze hat és fél évi házasság után fiatalon, 29 éves korában hunyt el. Halála tragikus körülmények között történt s a mende-monda a halálesetet a valóságnál is jobban kiszinezte. Rövid idő alatt egész mesekör képződött halála körül, mely azt regélte, hogy a hires szépségü fiatal asszonyt, a ki szenvedélyes lovas volt és férjét a katonai gyakorlatokra is el szokta volt kisérni, egy ilyen alkalommal megvadult paripája levetette s férje huszárezredének vágtató lovai agyontaposták.
A mende-mondával szemben a valóságot leghivebben Kozma Lászlónak, a gróf Rhédey család volt ügyvédjének emlékiratai tárják fel. E szerint a grófnő 1841 október elsején a stájerországi Pettau városban, nyolcz napi kinos betegség után hunyt el. A nyár nagy részét férjével és gyermekeivel együtt özvegy édesanyjánál a marosszéki Erdőszentgyörgyön töltötte, a honnan Württembergi Sándor herczeget, ki már ekkor vezérőrnagy és gráczi hadosztályparancsnok volt, a stájerországi hadgyakorlatok már előbb elszólitották, a herczegné pedig három gyermekével szeptember hónapban indult utnak Grácz felé. Az utazás utolsó napján, Grácz közelében kocsijuk az utmeneti árokba fordult s a herczegné, a ki éppen anyai örömök elé nézett, oldalán fájdalmas ütést szenvedett. Mindennek daczára másnap Gráczból egy barátnéjával, gr. Török Miklós huszárkapitány nejével, férjeik látogatására lóháton Pettauba rándultak, hová nyolcz órai fárasztó lovaglás után este érkeztek meg. A herczegné mindjárt ágynak is dőlt és nyolcz nap mulva, október elsején, belehalt betegségébe.