FUTBALL-VB: Brazil és portugál dupla

Posted by

Szekeres István
>Kataros blog 4.
>A labdarúgó-világbajnokság 32 tagú mezőnyének a második fele is túljutott a csoportküzdelmek 2. fordulóján. Az első 16-ból még csak a franciák, a másodikból a brazilok és a portugálok nyerték meg a második mérkőzésüket is, és már továbbjutottak. A kiegyenlített erőviszonyokat jól jelzi, hogy 32 vb-résztvevőből eddig mindössze háromnak
sikerült.
A brazilok egyoldalú küzdelmet vívtak a svájciak ellen, akik hagyományosan jól védekeztek. Született egy lesgól is, míg magát a „reteszt” csak a 83. percben, Casemiro révén sikerült feltörni. (A hőskorban a fegyelmezett, szervezett védekezést Rappan-retesznek hívták; a nevét a Svájcban dolgozó osztrák mesterről, Karl Rappanról kapta.) Ugyanott, vagyis a G csoportban Kamerun szenzációs 3–3-at játszott Szerbia ellen. Az afrikaiak a 29. percben vezetést szereztek. Az első 45 percre jött még 8 perc hosszabbítás,
amely alatt a szerbek két góllal fordítottak, mi több, a második játékrész elején már 3–1-re vezettek. A kameruniak – újabb, nagy fordulat! – a 64. és a 65. percben is a kapuba találtak, 3–3. A brazilok mellett még három csapat harcolhatja ki a továbbjutást, igaz, Kamerunnak ahhoz le kellene győznie Brazíliát, ráadásul a Svájc–Szerbia mérkőzés eredménye sem lesz közömbös.
A portugálok első gólját Uruguay ellen majdnem Cristiano Ronaldo szerezte… Fernandes magasan ívelt a kapu felé, CR7 felment a „harmadik emeletre”, bólintott, és a labda, anélkül, hogy a fejét érintette volna, a hálóba érkezett. Ez csak a visszajátszásból derült ki; először Ronaldót jelölték meg gólszerzőként.
A második portugál gól 11-esből született. Magát a 11-est viszont botrányosan ostoba szabály szülte… Az uruguayi védő elesett, esés közben a támaszkodó keze még nem ért földet, amikor a labda rápattant. A videóbíró mutatta meg ezt a „szabálytalanságot”. (A 11- esből Fernandes megszerezte a második gólját.) A magyarázat szerint ha az a kéz már támaszkodott volna, hiába érinti a labda, nem jár büntető. Csakhogy ez nem életszerű, hiszen esés közben a tehetetlenségi erő hat, és akkor a védő képtelen lett volna akár a
labda felé nyúlni is!
Váratlan fordulat történt az E csoportban: a spanyoloktól hetet kapott Costa Rica megverte a németek ellen győztes japán csapatot. A világbajnok németek az utolsó helyen állnak, és akkor sem biztos a továbbjutásuk, ha a 3. fordulóban legyőzik Costa Ricát. A sportág hőskorában két vébét is nyert Uruguay szintén utolsó (a H csoportban), és ha Ghánát nem tudja megverni, nem jut tovább.
Afrika remekelt. Ghána legyőzte Dél-Koreát, emlegettem már Kamerun döntetlenjét  Szerbia ellen. A legnagyobb skalp azonban Marokkóé: 2–0 az európai élmezőnybe tartozó Belgium ellen – és ha legyőzi a kanadai csapatot is, továbbjut, míg a horvát és a belga együttes közül csak az egyik kerül a nyolcaddöntőbe.