Exclusive: Hungary premier’s friends and family win more and more public business
By Marton Dunai>
A Reuters cikke magyarul
>BUDAPEST (Reuters) – Hungarian Prime Minister Viktor Orban’s friends and family have been increasingly successful in winning publicly funded business since he resumed power in 2010, a Reuters analysis of public procurement data shows.
A Reuters cikke magyarul
A 10 üzletember – köztük Orbán gyermekkori barátja, Meszaros Lorinc és üzlettársai, valamint veje, Tiborcz István és társai – tulajdonában vagy ellenőrzése alatt álló cégek 2010 óta együttesen 1,975 billió forint (7,85 milliárd dollár) értékben nyertek el közpénzből finanszírozott szerződéseket – derül ki az elemzésből. Ez az ilyen szerződések értékének több mint 10 százaléka az említett időszakban. Az összeg tartalmazza a közvetlenül vagy konzorciumban, illetve közvetlen szerződéseket és keretmegállapodásokat is. A 10 férfi részesedése tavaly ugrott meg, amikor a magyarországi közbeszerzések rekordot döntöttek, 3,63 billió forintot értek el. Az általuk ellenőrzött cégek 2017-ben ennek 28 százalékát nyerték el, szemben az Orbán Viktor hatalomra kerülése előtti 1-2 százalék körüli értékkel.
“A Reuters elemzése új, kemény tényeket tárt fel, és érvényes összegzésre jutott, amely releváns módon járul hozzá ehhez a területhez” – mondta Tóth István János, a Magyar Tudományos Akadémia közgazdásza. Toth egyben a Budapesti Korrupciókutató Központ (CRCB) igazgatója is. Az elemzéshez a CRCB által a Közbeszerzési Hivatal honlapjáról gyűjtött adatokat használták fel. Sem a kormány, sem Orbán Viktor nem válaszolt a kommentár iránti kérésekre. A tíz személy a Balatonról, Közép-Európa egyik legnépszerűbb turisztikai célpontjáról szóló különjelentés készítése során került elő. Miután Orbán 2014-ben jelentős állami támogatást jelentett be a régió turisztikai projektjeire, ezek az emberekingatlanok vásárlásba kezdtek a balatonmenti Keszthelyen.
Orbán veje, Tiborcz Tiborcz volt az első új befektető. Az egyik ingatlanból 2015-ben kiszállt, miután a vásárlás körül vita alakult ki, de egy általa résztulajdonolt cég még most részesedéssel rendelkezik az üdülőhely legnagyobb szállodájában. Ez a cég, a Reuters szerint, jogosult a szálloda és egy másik portfóliójába tartozó szálloda nyereségének 45 százalékára. Tiborcz nem reagált a kommentárra vonatkozó megkeresésre.
Európai pénzek
Orbán, akinek pártja, a Fidesz április 3-án választások előtt áll, gazdaságpolitikájának egyik sarokkövévé tette a helyi vállalkozók megerősítését. A közvélemény-kutatások szerint az 54 éves miniszterelnök valószínűleg zsinórban harmadik ciklusát is bebiztosítja hivatalában, bár az egységes ellenzék kevésbé kiszámíthatóvá tette kampányát.
A balatoni beruházás európai uniós forrásokat is tartalmaz. Az EU “zéró toleranciát tanúsít az uniós forrásokkal kapcsolatos csalásokkal szemben, ezért ragaszkodik ahhoz, hogy minden tagállam egyértelműen elkötelezze magát a csalások megelőzése mellett” – közölte a Bizottság szóvivője e-mailben. A szóvivő nem reagált közvetlenül a Reuters értesüléseire. Az EU csalás elleni hivatala (Office européen de lutte antifraude, OLAF) 2016-os éves jelentésében azt javasolta, hogy Brüsszel kérje fel Magyarországot, hogy fizesse vissza az uniós pénzek összesen több mint 4 százalékát, ami az Európától 2012 és 2015 között kapott készpénz több mint 4 százaléka, ami messze a legmagasabb arány az uniós tagállamok közül.Az OLAF nem kívánt konkrét projektekről beszélni, de a honlapján azt írja, hogy ilyen ajánlásokat tesz, ha úgy véli, hogy az uniós pénzeket “elcsalták vagy szabálytalanul rosszul költötték el”. A feltételezett jogsértések közé tartozhatnak a túlárazott projektek, az ajánlattevőkkel való összejátszás vagy az összeférhetetlenségre utaló projektek.
Dunai Márton tudósítása; szerkesztette Sara Ledwith és Richard Woods.
Thomson Reuters garancia