Stephen Collinson>
>CNN elemzés
>Öt nappal azután, hogy Oroszország brutálisan megszállta Ukrajnát, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és bátor népe máris többet tett a Nyugat Oroszországgal szembeni politikájának átalakításáért, mint a hidegháború utáni 30 év csúcstalálkozói, politikai újrarendezései és vitái Vlagyimir Putyin orosz elnökkel . Az ukrán vezető keménysége arra ösztönözte és megszégyenítette az Egyesült Államokat és az Európai Uniót, hogy sokkal tovább – és sokkal gyorsabban – menjenek Oroszország megalázásában mint ahogy készek lettek volna erre. Azzal, hogy fegyvereket és lőszert ígértek a 44 éves Zelenszkijnek, a Nyugat egyre inkább úgy tűnik, hogy belekeveredik egy lehetséges proxy-háborúba Moszkvával Ukrajna miatt, még akkor is, ha az ország nem NATO-tag, amely részesül a blokk közvetlen kölcsönös védelmi megállapodásainak előnyeiből.
Miután a múlt héten ragaszkodtak ahhoz, hogy a szankciókat az orosz magatartás alapján emelkedő görbén fogják megállapítani, Washington és szövetségesei most siettek, hogy személyesen Putyint szankcionálják, az orosz központi bankot elvágják az amerikai dolláros tranzakcióktól, és a kulcsfontosságú orosz bankokat kirúgják a létfontosságú SWIFT globális pénzügyi hálózatból. A legkülönlegesebb váltásként Németország az új kancellár, Olaf Scholz vezetésével ígéretet tett arra, hogy túllépi a NATO védelmi kiadásokra vonatkozó célkitűzéseit, és a háborús övezetekbe való fegyverküldéssel kapcsolatos tartózkodását leküzdve megfogadta, hogy felfegyverezi az orosz csapatok ellen harcoló ukránokat. Németország leállította az Északi Áramlat-2 gázvezetéket is, amely a létfontosságú orosz gázt szállítaná Nyugat-Európába. Egy másik szembetűnő momentum, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök, Putyin pártfogoltja, az Európai Unió többi vezetőjével együtt az oroszok ellen lépett fel. Egy másik autokrata, Recep Tayyip Erdogan török elnök, akit meleg kapcsolatok fűztek Putyinhoz, egy 1930-as évekbeli egyezményre hivatkozott, amely megnehezítheti Oroszország fekete-tengeri haditengerészeti műveleteit. Nagy-Britannia pedig, miután sokáig szemet hunyt a londoni puccos ingatlanokon keresztül tisztára mosott oligarchák vagyona felett, Boris Johnson miniszterelnök szavaival élve késve kijelenti: “Az Egyesült Királyságban nincs helye a piszkos pénznek”. Még Donald Trump volt elnök is, aki a múlt héten az invázió kibontakozásakor Putyinnak “zsenialitása” miatt hízelgett, szombaton úgy érezte, hogy tisztelegnie kell Zelenszkij bátorsága előtt, akit egykor amerikai segítséggel próbált megzsarolni egy telefonhívásban, amely az első vádemeléséhez vezetett.
Az ukrán elnök hősiessége világszerte is megérintette az embereket, és kisebb támogató gesztusok özönét indította el. A Forma-1 és az európai labdarúgás vezetői megfosztották Oroszországot a bemutató rendezvényektől. Az Egyesült Királyságban törölték az orosz balettelőadásokat. Néhány amerikai állam pedig levette a polcokról az orosz gyártmányú vodkát.
Az amerikaiak 83%-a mondta azt, hogy támogatja az Oroszország elleni gazdasági szankciók szigorítását az invázióra válaszul, és csak 17%-uk ellenzi azt – derült ki a CNN új, SSRS által végzett közvélemény-kutatásából, amelyet hétfőn tettek közzé.