Mitrovits Miklós
>Ma reggel Oroszország megtámadta Ukrajnát! A térképen az első rakétatámadások helyei. Talán itt az ideje világosan beszélni Magyarországon is!
1) Ez a háború nem ma, hanem nyolc évvel ezelőtt kezdődött. Nálunk ezt eufemisztikusan “ukrán válságnak” nevezték, miközben ez egy ukrán-orosz háború volt a kezdettől. Emlékszem, 2014 februárjában a Lengyel Intézetben Bogdan Borusewiczcsel (a lengyel Szenátus akkori elnökével) beszélgettem kb. 150 fős közönség előtt, aki akkor nagyon határozottan elmondta, hogy miről van itt szó: régiónkban az orosz imperializmust nem lehet tolerálni, hiszen a létünkben fenyeget. Erre tanít a történelem.
2) Be kéne fejezni azt a mantrát, hogy az oroszok csak védekeznek. Az oroszok sosem védekeztek. A Moszkvai Fejedelemség megszületésének pillanatától ez az állam a terjeszkedésre van beállítva. Aki nem ismeri a történelmet, olvasson! De lehetőleg ne a birodalmi érdekeket tudatosan leplező magyar cár- és Sztálin-kutató történészeket… az orosz állam mindig védekezéssel indokolja a támadást (lásd pl. Molotov-Ribbentrop paktum), kivéve persze akkor, amikor az “orosz földek összegyűjtése” a legitimációs ideológia. Most mindkettő életbe lépett. Donabassz esetén a “védelmi” érv, Ukrajna többi része esetén pedig az “orosz földek összegyűjtése”. Mindkettő hamis, mivel Ukrajna nem fenyegette Oroszországot, az ukránlakta területek pedig a történelemben csak hódítás útján tartoztak Moszkva alá, egyébként nem.
3) Be kell látni, hogy az USA nem hazudott. Pontosan előrejelezték az inváziót. Egyébként mi érdeke lett volna hazudni vagy dezinformálni? Esetleg el lehetett vele tolni a háború kezdetét, de megakadályozni nem. Viszont az is kiderült, hogy orosz részről a NATO-val riogatásnak semmi alapja nem volt. Ukrajnában nincsenek NATO erők, az ukránok fegyverzete elégtelen és még most sincs arra akarat, hogy megmentsék Ukrajnát. Ugyanezek a hamis narratívák hangzottak már el 2014-ben is, amikor Krímet elcsatolták.
4) Amit viszont nem tudunk még: vajon a világ elfogadja-e Ukrajna felszámolását, ahogy 1938-ban elfogadta, hogy Hitler felszámolja Csehszlovákiát? Nem véletlen, hogy Putyin az elmúlt években többször is előhozakodott az 1938-as müncheni konferenciával és a nyugati államokat morális felelősség alá vonta. Talán éppen azért tette, hogy most őt se akadályozzák meg terveinek megvalósításában. Sajnos itt nincs jó megoldás. Ha a világ elfogadja a jelenlegi helyzetet, azzal nemcsak morálisan bukik meg újra, hanem veszélyes precedenst teremt. Ha nem fogadja el, az maga a háború…
Nehéz mit mondani. Az agresszorok kezében van ismét a régiónk sorsa…
Mitrovits Miklós történész, polonista, tudományos kutató. A Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének tudományos munkatársa
Térképen az első rakétacsapások helye