A HVG 360 cikksorozata
>Windisch Judit
A tizedik: Sára Botond és Jámbor András (Budapest 6-os számú választókerülete, VIII. kerület)
Annyira esélytelennek érezte magát az ellenzék a VIII. kerületben, hogy 2018-ban, Kocsis Máté lemondása után lasszóval kellett jelöltet fogni az időközi polgármester-választásra. A kampány előtt két héttel beszálló, függetlenként induló Győri Péter csak a szavazatok egyharmadát szerezte meg, fideszes ellenfele, Sára Botond akkori alpolgármester 62 százalékkal nyert. Sára mellől egy év múlva elpártolt a szerencse, és a többé-kevésbé koordináló ellenzék támogatta civil jelölt, Pikó András pár száz szavazattal el tudta vinni a kerületet 2019-ben.
A kormányhivatal vezetői posztjával vigasztalódó Sára most az országgyűlési választáson méretteti meg magát (a kampány alatt fizetés nélküli szabadságon van), bár az előrejelzések szerint komoly, több mint 20 százalékos előnye van a Pikóhoz hasonlóan civil háttérrel induló Jámbor Andrásnak, aki négy évig volt a Mérce főszerkesztője, a netadós tüntetések egyik szervezője, akinek csak érettségije van, nyelveket nem beszél, és ha nincs fizetés nélküli szabadságon – mint most, a kampány alatt –, akkor Karácsony Gergelynek ad tanácsokat.
Az ellenzéki előválasztáson nagy volt a tülekedés a körzetért, de Jámbor magabiztosan győzte le a pártos indulókat, illetve a szintén civil jelölt Csordás Anettet. Ha a körzet hangulata marad, amilyen volt 2019-ben, Jámbornak jók az esélyei, bár Sára Botond és a mellé beszálló Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető az eddig látottak alapján azzal kampányol majd, hogy Pikó leépítette a közbiztonságot, visszavezette a kerületet a rosszhírű „nyócker” állapotba. Kocsis Máté annak idején a nagyobb közbiztonságot azzal kívánta elérni, hogy elűzte a kerületből a hajléktalanokat és a kábítószerfüggőket segítő civileket is.
Az azóta átrajzolt választókerületben utoljára 2006-ban született baloldali győzelem, Jámbor tehát most szépíthet. Ebben az esetben Sára nem ejt túl nagy foltot a Fidesz becsületén, mert a várakozás az, hogy az összes fővárosi választókerületben győz az ellenzék. Ha mégis nyer, nagyobb sikert könyvelhet el, mint elődje, Kocsis Máté. Orbán Viktor mindenesetre bevetette magát: múlt héten Józsefvárosban kampányolt.
Egy választási kampányba csak úgy lehet belevágni, hogy az ember győzni fog, aki vesztesnek gondolja magát, elbukott – mondta a hvg360-nak Rig Lajos jobbikos politikus, mikor a választási esélyeiről kérdeztük. Rig eddig egyszer nyert (időközin, amivel behúzta a Jobbik első egyéni mandátumát) és egyszer vesztett, most viszont új ellenfelet kap. Fenyvesi Zoltán helyett Navracsics Tibort indítja a Fidesz, hogy miért pont őt és miért pont ott, azt Navracsics Tibor szerint nem tőle kell kérdezni.
Fenyvesi azzal vonult le a pályáról, hogy nála Navracsics esélyesebb a győzelemre (a jelölt maga is abban bízik, hogy győzni fog), azonban korábbi sajtóhírek szerint a választókerület és saját zűrös ügyei miatt vették le a pályáról. „Nem azt kell nézni, ki az ellenfél, hanem hogy mit szeretnék megvalósítani 2022-től a választókerületben” – mondja a cserére Rig Lajos.
Bár Navracsics jelöltként újonc helyben, hiszen a szomszédos választókerületben, Veszprém 1-ben kétszer nyert egyéniben, de nem idegen számára a környék, gyerekkorát Tapolcán töltötte, ahol édesapja volt a gimnáziumigazgató, de a 2014-es kampányban sokszor járt át segíteni a helyi országgyűlési képviselőnek, a 2015-ben elhunyt Lasztovica Jenőnek. „Jól ismerem az embereket és a problémákat” – összegzi Navracsics a hvg360-nak. A volt uniós biztos korábban több interjúban felrótta a Fidesznek a Brüsszellel szembeni hangnemet, ezért megkérdeztük, mit tervez arra az esetre, ha a „gyermekvédelmi népszavazás” miatt az unió bírálata is a kampány része lesz. Erre azt mondta, nem országos kampányt visz, ő a tapolcai, ajkai, sümegi, örkényi választópolgárok problémáit, igényeit akarja feltérképezni. Ha pedig egy fideszes vezető egy helyi fórumon erről beszél, elmegy, és meghallgatja. Az országos listán nem szeretne rajta lenni, a belpolitikához pedig néha van kedve, néha nincs – jegyzi meg nevetve. Nem csak a jelölt új, hanem a helyzet is: a Fidesz soha nem látott méretű osztogatásba kezdett a választás előtt. Rig Lajos azt mondta, meg sem próbálja felvenni az ígéretversenyt, ő inkább arról fog beszélni, milyen ígéretek, fejlesztések maradtak el. A Covid nem lesz kampánytéma, az egészségügy helyzete viszont igen.
Szerinte nem azon fog múlni a választási siker, hogy milyen erőt csoportosítanak a billegő körzetbe, a fő szempont az, hogy a jelölt ott éljen a választókerületben, mert akkor tudja leginkább képviselni a választókerületet. „A kampányt megoldjuk magunk” – mondja, hozzátéve, hogy Márki-Zay Péter eddig háromszor volt a körzetben, érkezik Karácsony Gergely is, illetve vezető jobbikos politikusok. „A kapcsolattartás a legfontosabb a kistelepüléseken” – mondja a jelölt, így ő a személyes találkozásokra helyezi a hangsúlyt. A körzetét kampányidőszakon kívül is járja. Azzal nem foglalkozik, hogy kap-e befutó helyet a párt országos listáján.
A nyolcadik: Németh Szilárd és Szabó Szabolcs (Budapest 17-es választókerülete, Csepel)
Háromezer szavazatot vert 2018-ban a most a Momentum jelöltjeként induló Szabó Szabolcs, az azóta megszűnt Együtt politikusa Németh Szilárdra, aki most, az egységes ellenzékkel szemben még jobban kikaphat. Rutinos ellenfelek ők, már 2014-ben is Szabótól kapott ki Németh Szilárd. A két politikus küzdelme nem is szorítkozik a választási kampányra, az elmúlt pár évben is üzengettek egymásnak a Facebookon, Németh többször kifakadt Szabó ellen.
Orbán Viktor nem minden vesztest hagy állva, de Csepelen valószínűleg nem találni Némethnél beágyazottabb politikust – még ha a helyi fideszes polgármesterrel, Borbély Szilárddal nyilvános konfliktusa is van -, ahogy az is valószínű, hogy a rezsicsökkentés ismert arca, egyben a Fidesz alelnöke befutó helyet kap majd az országos listán. Szabó Szabolcs ennél küzdelmesebben jutott el a rajtig: a szocialista Komjáti Imrét kellett legyőznie a választáson. Őt akkori tudásunk szerint arra válaszul indította az MSZP, Hadházy Ákos zuglói indításáért „cserébe”. Végül mindkét helyen a Momentum által támogatott jelölt nyert.
A hetedik: Koncz Zsófia és Jézsó Gábor (Borsod-Abaúj-Zemplén megye 6-os választókerülete, Tiszaújváros)
Nem sok híja volt, hogy a Jobbik mögé beállt baloldal egy antiszemita és rasszista kijelentéseket tevő politikus, Bíró László miatt magyarázkodjon a parlamentben hónapokon keresztül, ám ő végül a 2020-as időközi választáson 1487 szavazattal kikapott az addigi fideszes képviselő, az elhunyt Koncz Ferenc lányától, Koncz Zsófiától. Jakab Péter Jobbik-elnök szerint az ingyenkrumpli juttatta győzelemhez Konczot, bár nyilván a Facebook-hirdetésekre elköltött 5 millió forint is számíthatott. Az Állami Számvevőszék akkor még nem, most viszont már a közösségi médiás hirdetéseket is beleszámolja a kampányköltésekbe, úgyhogy Koncznak is vissza kell fognia magát. Az ellenzék akkor próbálta le először az egységet, és működött, Bíró viszont nem, így a körzetben az előválasztáson egyedüliként Jézsó Gábor indult, akit jól ismernek helyben: a választókerület mind a 42 településén végez polgári búcsúztatásokat. Okleveles teológusként több iskolában tanított hittant, két biztosítónál pedig megyei, illetve területi vezető volt. Most a tiszaújvárosi önkormányzatban képviselő.
A hatodik: Szabó Tímea és Bús Balázs (Budapest 10-es választókerülete, III. kerület)
Éles hangú összecsapás várható Óbudán, ahol a 2018-as győztes Szabó Tímea Párbeszéd-társelnök a volt óbudai polgármestert, Bús Balázst kapta meg kihívónak. Az éles hangot Szabó parlamenti felszólalásainak stílusa, illetve Bús Balázs eddig megismert reakciói alapján előlegezhetjük meg. Bús alapítása óta tagja a Fidesznek, 2006-tól 2019-ig Óbuda polgármestere volt (egy ciklust töltött közben az Országgyűlésben is), majd veresége után beült a képviselő-testületbe. Elért eredményeinél első helyen említi, hogy vezetése alatt sikerült megteremteni majd megőrizni a jobboldali többséget az önkormányzatban, ami 2019-ben szintén elveszett.
Kérdés, most tud-e szépíteni: Szabó négy éve csak 48 százalékkal győzte le Menczer Erzsébetet, de az ellenzéki összefogásban még jelentős tartalékok vannak. Bús tavaly januártól a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke is volt, de kiderült, ez összeférhetetlen az önkormányzati képviselőséggel, így utóbbit hagyta ott.
Kedden folytatjuk az öt legizgalmasabb körzettel.