Németh Árpád
euronews
„Orbán – Dodik révén – az európai muszlimok Kristályéjszakáját készíti elő” – így vélekedik Šemsudin Mehmedović, a bosznia-hercegovinai törvényhozás bosnyák képviselője.
Hogy világos legyen szavainak súlya: a Kristályéjszaka egy egyéjszakás rémálom volt a Németországban élő zsidók számára, amikor 1938. november 9-én a nácik 267 zsinagógát raboltak ki, rongáltak meg vagy döntöttek romba, továbbá 7000, a zsidók tulajdonában álló üzletet gyújtottak fel. Azon az éjszakán százak haltak meg (sokan önkezükkel vetettek véget az életüknek), röviddel később pedig harmincezer zsidót koncentrációs táborokba toloncoltak.
Mehmedović elkeseredett figyelmeztetését az eltelt hónapok eseményei váltották ki.
Szerinte a térségben nem Bosznia a kulcskérdés, hanem az EU viszonyulása a formálódó jobboldali radikális mozgalmakhoz, amelyekhez Dodik, Orbán és Janša tartozik, és egészében véve mindazokhoz, akik Európa politikai stabilitását veszélyeztetik. Bosznia-Hercegovina – mint írta – a magyar külügyminiszter nézete ellenére sem játszik kulcsszerepet a térségben. Kulcsfontosságú ugyanakkor az Európai Unió, és hozzáállása a népirtáshoz.
Kiemelt szerepe van, hogy Magyarország meg kívánja hiúsítani a Dodik elleni uniós szankciókat; hogy a népirtást tagadók oldalán áll; hogy kulcsszerepet játszik a balkáni határok megváltoztatásáról szóló nem hivatalos, úgynevezett non-paper dokumentumok megfogalmazásában; hogy százmillió euróval finanszírozza Dodik elszakadását – sorolja aggályait a képviselő.
Kulcskérdésnek tartja, hogy felülkerekedik-e az EU az az EU felett, amelyben Várhelyi Olivér bővítési biztos Dodik és Vučić megállapodása révén megdönti Bosznia-Hercegovinát, amivel az európai határok megváltoztatásának az útját egyengeti.
Kulcsszerepet játszik az EU válasza Orbán politikájára, amely a boszniai őslakosokat kétmillió muszlim beilleszkedésének a problémájaként kezeli.
„Nem bevándorlók vagyunk, hanem – Orbántól, Dodiktól és a hozzájuk hasonlóktól eltérően – őshonos európai nép. Ők ugyanis nem illeszkedtek be a civilizációs értékekbe, hanem a gonosz oldalán állnak” – írta bejegyzésében Šemsudin Mehmedović.
A képviselő azzal zárta véleményét: „mindenki számára világos, hogy Orbán azon európai erők mozgósítója, amelyek a muszlimok Kristályéjszakáját készítik elő”.
„Szégyenteljes és arcátlan”
Mehmedović tulajdonképpen a háromtagú – bosnyák, szerb és horvát – államelnökség bosnyák tagjának, Šefik Džaferovićnak az álláspontját részletezte, aki már decemberben „szégyenteljesnek és arcátlannak” nevezte a magyar kormányfő nézetét a muszlimokról.
Džaferović akkor Orbán január végére meghirdetett szarajevói látogatására is kitért. Azt mondta, az államfői testületet a meghívó, a kormányfői tisztséget betöltő, szerb nemzetiségű Zoran Tegeltija, a minisztertanács elnöke tájékoztatta a magyar vendég érkezéséről.
„Soha nem akadályoztunk meg senkit, hogy jöjjön. Nem kaptunk tájékoztatást arról, hogy kértek-e találkozót Bosznia-Hercegovina elnökségével” – mondta az elnökségi tag.
Címkép: Milorad Dodik és Orbán Viktor munkaebédje Laktašiban, 2021. novemberében – Szerzői jogok MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda