“Minden szavazat számít” – ma dönt Németország a Merkel utáni jövőről

Posted by

Euronews és MTI

>Szövetségi parlamenti (Bundestag-) választást tartanak ma Németországban. A közvélemény-kutatások alapján az eddigi kettő helyett három partnerre lehet szükség parlamenti többséggel rendelkező kormány megalakításához. Az exit pollok este hat óra után, végeredmény hétfőn várható. A második világháború utáni 20. Bundestag megválasztására 60,4 millió állampolgár jogosult. A koronavírus-járvány miatt valószínűleg minden korábbinál többen szavaznak levében, ami várhatóan torzítja az exit pollokat. A választást felvezető kampány főleg belpolitikai kérdésekről szólt, külpolitikai témák az afganisztáni helyzeten kívül ritkán kerültek szóba.
Mindkét opció nyitott

A szavazás előtti utolsó felmérések alapján a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU) 2005 óta megszakítás nélkül kormányzó szövetsége az Allensbach “vasárnapi kérdésének” adatai szerint kicsit javítani tudott hetekig tartó 21-23 százalékos állásán, így 25%-kal áll közvetlenül a továbbra is vezető (26%) szociáldemokraták (SPD) mögött.

királycsinálónak számító két párt, a Zöldek e felmérés szerint 16, a liberális FDP 10 százalékon áll. A jobboldali radikális Alternatíva Németországnak (AfD) 10-11 százalékot szerezne, velük azonban egyik párt sem kíván koalíciót kötni. A radikális baloldali Die Linke (Baloldal) 6-7 százalékon áll, és nem kizárt, hogy egy szocdem-zöld szövetség bevenné őket egy kormányba, ha a liberálisoknak nem tudnak megfelelő ajánlatot tenni. A közvélemény-kutatások alapján az eddigi kettő helyett három partnerre lehet szükség parlamenti többséggel rendelkező kormány megalakításához. A kampányban tett kijelentések alapján az eddigi kormánypártok nem kívánják a következő ciklust is együtt tölteni kormányon. Így SPD-CDU/CSU plusz egy partner, vagy CDU/CSU-SPD plusz egy partner összetételű kormány nem valószínű.

Mint arról beszámoltunk, a kereszténydemokraták kancellárjelöltje, Armin Laschet mellett mozgósított még utolsó napon a hivatalából 16 év után távozó kancellár, Angela Merkel is. Mondják meg mindenkinek, hogy a jövőjükről van szó, a gyermekeik jövőjéről, a szüleik jövőjéről.

És csak négyévente van lehetőség szövetségi szinten dönteni arról, hogy ki formálja Berlinből ezt a bizonyos jövőt. Ezért mondom, hogy mindkét szavazatot a CDU-ra kell leadni, a másodikat Armin Laschetre, hogy ő legyen a kancellár. Köszönöm, minden jót kívánok” – fogalmazott Angela Merkel.

Nincs nagy esélye a “közlekedési lámpának”

A Zöldek leginkább az SPD-vel működnének együtt, de nyitottak a CDU irányába is, így a legtöbb az FDP-n múlik a mai választáson. Christan Lindner pártelnök már korábban nyilvánvalóvá tette, hogy nem sok esélyt lát egy “közlekedési lámpa” (piros-sárga-zöld) együttműködésre, hiszen a két baloldali párt szerinte adóemelést és osztogatást, valamint az adósságfék felpuhítását tervezi. Élesen bírálta ugyanakkor a két mérsékelt zöld pártot, amiért nyitottak egy koaílcióra a szélsőbaloldallal.

A liberális pártelnök egy konzervatív-liberális-zöld “Jamaika-koalícióban” bízhat, igaz, 2017-ben pont egy ilyen együttműködésről szóló tárgyalást hagyott ott, mert úgy látta, Németországot még az a koalíció is balra sodorta volna, “marginális FDP-részvétellel”. Most közölte, hogy kizárólag “a közép kormányára” állnak készen, amelyben nem lesz adóemelés és nem enyhül az adósságfék.

Olaf Scholz, az SPD kancellárjelöltje ismét a szociálpolitikára helyezte a hangsúlyt a választások előtti utolsó kampányrendezvényén, saját választókerületében, Potsdamban. Mint mondta, ha ő lesz a kancellár, akkor “az élet megfizethető lesz”. Kitért a lakhatás, a nyugdíjak és a minimálbér témájára, emellett beszélt az éghajlatváltozás elleni küzdelem fontosságáról is.

Frank-Walter Steinmeier köztársasági elnök mindenesetre felszólított minden választásra jogosult állampolgárt, hogy menjen el ma szavazni. Minden szavazat számít – az ön szavazata számít. Ezért arra kérem önöket: menjenek el ma szavazni! – írta Steinmeier a Bild am Sonntag című lapban megjelent vendégcikkében. “A demokrácia a beavatkozásból és a részvételből élt. Aki részt vesz, azt meghallgatják. Akik nem szavaznak, azok hagyják, hogy mások döntsenek helyettük” – írta a német államfő.

A négy ciklus után a politikából visszavonuló Angela Merkel kormánya az új Bundestag október 26-ra tervezett megalakulásáig marad hivatalban. Utána is működik majd, egészen az új kormány megalakulásáig, de már csak ügyvezető kormányként.

Címkép: Berlini szavazóhelyiség, vasárnap kora reggel: minden opció nyitott   –   Szerzői jogok  AP Photo/Markus Schreiber