James Gorman
>A házi- és vadmacskák genomjával foglalkozó kutatók szerint a DNS-ük fontos információkat tartalmaz az emberek és a macskafélék egészségéről.
“Az emberek vagy szeretik, vagy utálják őket, és a macskákat a tudományos közösség gyakran alulértékeli” – mondta Leslie Lyons, a Missouri Egyetem professzora. Leslie Lyons állatorvos és a macskagenetika szakértője. Emellett macskatulajdonos és macskapárti, aki a kutyagenetikát tanulmányozó kollégáit a jól ismert mondással cukkolja: “A macskák uralkodnak. A kutyáknak folyik a nyála”
A macskák és kutyák betegségeinek genetikájára fordított kutatási pénzek és figyelem terén nem ez a helyzet, részben azért, mert a kutyafajták száma nagyon változatos és ugyancsak változatos a genetikai betegségek tekintetében, no meg talán a kutyák javára való általános elfogultság miatt is. Dr. Lyons, a Missouri Egyetem professzora szerint azonban a macskák és betegségeik számos okból felbecsülhetetlen értékű modelljei az emberi betegségeknek. A héten a Trends in Genetics című szaklapban megjelent cikkében állt ki a macskatudomány mellett.
“Az emberek hajlamosak vagy szeretni, vagy gyűlölni őket, és a macskákat a tudományos közösség gyakran alulértékeli” – írja. Pedig – mondja – a macska genomjának szerveződése bizonyos szempontból nagyon hasonlít az emberi genomhoz, és a macska genom segíthet az emlősök DNS-ének hatalmas, géneket nem alkotó, és kevéssé ismert részének megértésében. Az állatgyógyászatban elért, az embereket is előnyösen érintő eredmények közül kiemelte, hogy a remdesivirt, a Covid elleni küzdelemben fontos gyógyszert először egy másik koronavírus által okozott macskabetegség ellen alkalmazták sikeresen.
Dr. Lyons, a 99 Lives Cat Genome Sequencing Initiative igazgatója, és ennek a projektnek a részeként ő és kollégái, köztük Wes Warren a Missouri Egyetemről és William Murphy a Texas A&M Egyetemről nemrég elkészítették a macska eddigi legrészletesebb genomját, amely felülmúlja a kutya feltérképezett genomját.”Egyelőre” – mondja dr. Lyons.
A múlt héten beszéltem Dr. Lyons-szal, Dr. Warrennel és Dr. Murphyvel, akik magukat Macskacsapat néven emlegetik. Dr. Lyons Texasban járt, és két kollégájával arról beszélt, hogy miért fontosak a macskák genomjai az orvosi ismeretek szempontjából.
Én az állattudományról tudósítok, és az évek során – vallottam be a Macskacsapat tagjainak – úgy tűnik, többet írtam a kutyákról, mint a macskákról. A kutya-macska rivalizálás a genom-tudományban többnyire jóindulatú rivalizálás, de hogy felmérjem, mibe keveredtem, először a tudósok nem tudományos megközelítéséről kérdeztem őket a macskák és a kutyák kapcsán.
Dr. William Murphy: Vannak macskáim és kutyáim, de a macskákat jobban kedvelem.
Dr. Wes Warren: Én kutyatulajdonos vagyok. Sajnos allergiás vagyok a macskákra.
Dr. Leslie Lyons: Van egy nagyon drága kutyám, amellyel állandóan problémák vannak.
Mi késztette Önt arra, hogy megírja a macskatudományt népszerűsítő cikket?
Dr. Lyons: Egész pályafutásom során arra próbáltam rávezetni az embereket, hogy a mindennapi háziállataink ugyanolyan betegségekkel küzdenek, mint mi, és valóban fontos információkkal szolgálhatnak, ha egy kicsit jobban megértjük, hogyan működnek, hogyan épül fel a genomjuk.
A házimacskáén kívül több macskafaj jó minőségű genomjával is rendelkeznek?
Dr. Lyons: Az oroszlánok és a tigrisek, az ázsiai leopárdmacska, a Geoffroy macska, féltucatnyi faj nagyon-nagyon jó genomjával rendelkezek, amelyek jelenleg még a kutyák genomjánál is jobbak.
Dr. Murphy: Messze jobbak. Valójában egészen a közelmúltig jobb minőségű volt, mint az emberi referencia genom. A cél a macska DNS-ének teljes enciklopédiája, hogy valóban teljesen megérthessük a macska minden tulajdonságának genetikai alapját.
Dr. Lyons: Például az allergiagén, amelyre Wes Warren professzor allergiás. Ezt a gént most már teljesen megértjük. Talán még el is távolíthatjuk a macskából, és így hipoallergén macskákat hozunk létre, vagy legalábbis jobban megértjük, mi váltja ki az immunválaszt.
A macskák betegségei miért jelentenek jó modellt az emberi betegségekhez?
Dr. Lyons: Azt fedezzük fel, hogy a különböző fajok különböző egészségügyi problémákkal küzdenek. Tényleg a megfelelő fajokat kell kiválasztanunk.
Dr. Warren: Tudjuk, hogy a kutyák gyakrabban kapnak rákot, hasonlóan hozzánk. A macskák nem kapnak gyakran rákot. És ez az evolúció lenyűgöző története. Vannak-e olyan jelek vagy nyomok a macska genomjában, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy jobban megismerjük, miért kapnak a macskák bizonyos típusú rákos megbetegedéseket, és megértsük a kutyák, macskák és emberek közötti különbségeket.
Mi a helyzet a kutatás alanyául szolgáló macskákkal?
Dr. Lyons: A genomkutatás fantasztikus, mert mindössze egy vérmintára van szükségünk. És ha már megvan a vérminta, nem kell kísérleteznünk egy állaton. Valójában azt figyeljük meg, amivel az állatok már rendelkeznek. A már meglévő betegségekkel dolgozunk.
Mi a helyzet a vadon élő fajokkal?
Dr. Murphy: A vadon élő macskák jó minőségű genomjai segíthetik a fajok túlélését és a vadonban való visszatelepítésüket.
Dr. Lyons: Fél tucat egészségügyi problémát látunk a vadon élő macskaféléknél. Van egy tanulmányunk a halászmacskák átmeneti sejtes karcinómájáról, a fekete lábú macskák öröklött vakságáról, a pallas macskák policisztás vesebetegségéről. A hóleopárdoknak szörnyű szemproblémáik vannak, valószínűleg az állatkertekben történő beltenyésztés miatt. A genomjuk megértése tehát segíthet abban, hogy megállítsuk ezeket a problémákat az állatkerti populációkban, és ez az embereken is segíteni fog, akiknek ugyanezekkel a betegségekkel kell szembenézniük.
Mi a helyzet az ősi DNS-sel és a macskákkal? A kutyáknál már sok munka folyt ezzel kapcsolatban. Hogyan haladnak a macskák esetében?
Dr. Lyons: Néhány csoport halad előre az ősi DNS-sel. Dolgoztam néhány múmia macskán, és kimutattuk, hogy a mumifikálódott macskákban talált mitokondriális DNS-típusok gyakrabban vannak jelen a mai egyiptomi macskákban, mint bárhol máshol. Tehát a fáraók macskái a mai egyiptomiak macskái.
Hogy témát váltsak: Mindig is kutyapárti voltam, de mostanában azon gondolkodom, hogy beszerzek egy macskát. Valami tipp?
Dr. Lyons: Vegyen kettőt. Haverok lesznek. És adjon nekik valamit, amit megvakarhatnak. Különben a kanapéja lesz az
Címkép: A macskafélék, vagy felidák, ahogy a kutatók nevezik őket, nem teljesen kifürkészhetetlenek.