A New York Times írásának magyar változata
>Austin Ramzy
>A nő tehetséges mezőgazdasági szakember volt, akit Sanghaj és Tokió neves egyetemein képeztek ki. Azt mondta, hogy segíteni akar a szegény vidékeken élő gazdákon, például szülőhelyén, a nyugat-kínai Hszincsiangban. A családja és barátai szerint azonban nagybátyjának a kínaiak által elnyomott muszlim ujgurok jogaiért folytatott aktiv tevékenysége tette őt a kínai állam biztonsági célpontjává.. Először az apját vitték el. Aztán nyomást gyakoroltak rá, hogy térjen haza Japánból. És tavaly, Mihriay Erkin, az említett tudós szakértő 30 éves korában Hszincsiangban meghalt , rejtélyes körülmények között. A kormány megerősítette Erkin asszony halálát, de azt betegségnek tulajdonította. Nagybátyja, Abduweli Ayup, az aktivista úgy véli, hogy az állami őrizet következtében halt meg. Ayup úr azt mondja, hogy unokahúga csak a legutóbbi volt a családjában, aki a hatóságok nyomása alá került. Két testvérét már őrizetbe vették és bebörtönözték. Mindhármukat az ujgurok helyzetének feltárására tett erőfeszítései miatt vették célba, mondta.

“Az emberek nemcsak szenvednek ott, nemcsak nyilvántartják őket, nemcsak kínozzák őket, hanem meg is halnak” – mondta Ayup úr, aki jelenleg Norvégiában él. “És a kínai kormány ezt a halált, ezeket a fenyegetéseket használja fel arra, hogy elhallgattasson minket, hogy elveszítsük a reményt.”
Ahogy Peking az elmúlt években fokozta az elnyomást Hszincsiangban, egyre több tengerentúlon élő ujgur érezte úgy, hogy kénytelen beszélni a tömeges internálótáborokról és más, a családjukat otthon ért visszaélésekről. Tanúvallomásaik egyre több bizonyítékot szolgáltatnak a kínai elnyomásról, amelyet egyesek népirtásnak neveznek, és ami a külföldi kormányokat szankciók bevezetésére késztet.
Most a kínai hatóságok a tengerentúli ujgurok ellen lépnek fel, rokonaikat veszik célba.
A Kommunista Párt már régóta bűnösnek tekinti a disszidensek rokonait, és arra használja őket, hogy nyomást gyakoroljon rájuk és megbüntesse a szókimondó családtagokat. Mivel a bíróságok a hatóságok ellenőrzése alatt állnak, az ilyen büntetőeljárások ellen alig van lehetőség jogorvoslatra. Liu Hszia, Liu Hsziao-po kínai aktivista felesége közel nyolc évet töltött házi őrizetben, miután 2010-ben Nobel-békedíjat kapott. Fiatalabb testvére, Liu Hui két évet ült börtönben egy csalás miatt hozott ítélet miatt, amelyet megtorlásnak nevezett.
Az ujgurok esetében azonban úgy tűnik, hogy a hatóságok ezt a taktikát egyre szigorúbban alkalmazzák, és egyes ujgur aktivisták rokonait évtizedekre vagy még hosszabb időre börtönbe zárják.
Címkép: Abduweli Ayup úgy véli, hogy unokahúga, Mihriay Erkin az aktivizmusa miatt halt meg állami őrizetben Hszincsiangban. A számítógépén lévő fényképen Erkin látható. Fotó: Andrea Gjestvang a The New York Times számára.