A Guardian írásának magyar változat
>Shaun Walker, Stephanie Kirchgaessner, Nina Lakhani és Michael Safi
>Az íráshoz az angol lap egy világtérképet is közöl, ezen találhatók azok az országok, ahol bizonyítékot találtak a Pegazus kémprogram alkalmazására ellenzéki személyiségek, jogászok, újságírók ellen. Ezek az országok:
Azerbajdzsán, India, Kazahsztán, Bahrein, Szaud-Arábia, Ruanda, Mexikó, Marokkó, Arab Emirátusok Szövetsége és Magyarország. Ez utóbbi ország az Európai Unió egyetlen tagállama

Indiában a különböző aktivisták telefonszámait találták meg az adatokban. Umar Khalidot, a delhi Jawaharlal Nehru Egyetem diákaktivistáját, a Demokratikus Diákszövetség vezetőjét 2018 végén, nem sokkal azelőtt választották ki megfigyelésre, hogy felbujtási vádakat emeltek volna ellene. 2020 szeptemberében tartóztatták le zavargások szervezésének vádjával, és a rendőrség azt állította, hogy az ellene szóló bizonyítékok között több mint 1 millió oldalnyi, a mobiltelefonjáról kinyert információ szerepelt, anélkül, hogy a rendőrök tisztázták volna, hogyan jutottak hozzá az információkhoz. Jelenleg börtönben várja a tárgyalást.Az őslakos közösségek és az alacsony kasztú indiaiak jogaiért kiálló írók, ügyvédek és művészek mobilszámai is szerepeltek az adatok között. A hálózat tagjait az elmúlt három évben letartóztatták és terrorista bűncselekményekkel vádolták, többek között Narendra Modi indiai miniszterelnök meggyilkolására irányuló tervvel. A hálózathoz tartozott egy 84 éves jezsuita pap, Stan Swamy is, aki ebben a hónapban halt meg, miután a börtönben elkapta a Covid-19-et.

A feljegyzésekből kiderül, hogy a letartóztatásukat megelőző hónapokban és az azt követő években több személyt, akit azzal vádoltak, hogy Swamy bűntársa -köztük Hany Babut, Shoma Sent és Rona Wilsont – kiválasztották a Pegasus lehetséges célpontjának.
Loujain al-Hathloul, Szaúd-Arábia legismertebb nőjogi aktivistája, mindössze néhány héttel azelőtt került lehallgatottak közé, hogy 2018-ban elrabolták az Egyesült Arab Emírségekben, és erőszakkal visszatoloncolták Szaúd-Arábiába, ahol három évig börtönben volt, és állítólag megkínozták. Úgy vélik, hogy Hathloult az Egyesült Arab Emírségek, az NSO ismert ügyfele és Szaúd-Arábia közeli szövetségese választotta ki.

Dosari szerint a szaúdi hatóságok nem nyilvános információkhoz jutottak a Hathloulnak az érdekérvényesítő tevékenységével kapcsolatban kapott napi 50 euró körüli napidíjról, valószínűleg a mobiltelefonján keresztül.

Mexikóban az adatok azt mutatják, hogy a politikai kampányban részvevők, ügyvédek és jogvédők széles körét választották ki lehetséges célpontnak, köztük Eduardo Ferrer Mac-Gregor Poisot bíró, aki az Amerika-közi Emberi Jogi Bíróság elnöke volt, és Alejandro Solalinde katolikus papot, a migránsok jogainak védelmezőjét.
Solalinde azt mondta, hogy szerinte az előző mexikói kormány “keresett valamit, amivel árthat a hírnevemnek és zsarolásra használhatja fel” .Elmondta, hogy a nemzeti hírszerző ügynökség (Cisen) egyik korábbi ügynöke figyelmeztette, hogy megfigyelés alatt áll.
John Scott-Railton, a Citizen Lab munkatársa, aki 2016-ban jelentést tett közzé Ahmed Mansoor emirátusi aktivista elleni Pegasus támadásáról, azt mondta: “A másként gondolkodók célba vételének ugyanabba a kategóriába kellene kerülni, mint az államfők célba vételének, a nagykövetek célba vételének, a nagyvállalatok és a védelmi vállalkozók célba vételének.”.
Rodney Dixon, ismert londoni ügyvéd, aki számos nagy horderejű emberi jogi ügyet vállalt, 2019-ben került kiválasztásra. Az eszközének törvényszéki elemzése Pegasus-hoz kapcsolódó tevékenységet mutatott ki, de sikeres fertőzést nem.

Ügyfelei közé tartozott Matthew Hedges, az Egyesült Arab Emírségekben bebörtönzött brit doktorandusz és Hatice Cengiz, a meggyilkolt szaúdi újságíró, Dzsamál Khashoggi menyasszonya. Őt is megcélozták a Pegasusszal, és a törvényszéki vizsgálat sikeres fertőzésre utaló bizonyítékokat mutatott ki.

Dixon azt mondta: “Senkit sem szabadna ilyen módon célba venni. Az ügyvédek esetében ez különösen aggasztó, mivel sérti az ügyvédi titoktartás és az ügyfél titoktartásának alapelveit, amelyek a tisztességes és igazságos bírósági eljárások központi elemei.”
A Joseph Breham francia emberi jogi ügyvéd telefonjának törvényszéki elemzése azt mutatja, hogy azt 2019-ben többször is kompromittálták a Pegasusszal, és a kiszivárgott feljegyzések arra utalnak, hogy őt már korábban is kiválasztotta a potenciális célpontnak Marokkó. “Semmi sem indokolja, hogy egy külföldi állam lehallgasson egy francia ügyvédet. Sem jogi, sem etikai, sem erkölcsi szinten nincs semmiféle indok” – mondta.
Két ügyvéd, akik a Kanadában száműzetésben élő szaúdi Omar Abdulaziz nevében pert indított az NSO ellen, szintén szerepeltek a kiszivárgott adatokban. Abdulaziz Khashoggi közeli munkatársa és barátja volt.

“Nemcsak politikai tevékenységük miatt hackelnek meg embereket, hanem ha ezek [az áldozatok] bármiféle felelősségtól tartanak keresnek, akkor az őket segítő emberek után fognak menni” – mondta az egyik, neve elhallgatását kérő ügyvéd Az indiai kormány szóvivője azt mondta: “A konkrét személyek kormányzati megfigyelésével kapcsolatos állításoknak semmilyen konkrét alapja vagy igazságtartalma nincs”. Marokkó, Azerbajdzsán és Mexikó kormánya a cikk megjelenéséig nem válaszolt a kommentárkérésre.
Az NSO Group azt állította, hogy megszakítja az ügyfelekkel a kapcsolatát, ha azok visszaélnek a Pegasus-szal. A konzorcium tagadta, hogy a kiszivárgott feljegyzések a Pegasusszal való beavatkozás bizonyítékai lennének, és közölte, hogy “továbbra is vizsgálni fog minden visszaélésre vonatkozó hiteles állítást, és a vizsgálatok eredménye alapján megteszi a megfelelő lépéseket”.
A kémprogramok és a hackerek használata egy olyan országban, mint Azerbajdzsán, ahol az aktivisták kompromittálása a kormány politikájának tűnik, nem csak a célszemélyekre, hanem az egész civil társadalomra visszatartó erejű lehet. Samed Rahimli, egy azerbajdzsáni emberi jogi ügyvéd, akinek a saját száma is szerepelt az adatok között, azt mondta, hogy a kompromittálás alkalmazása megnehezíteti az ország aktivistáinak, különösen a női aktivistáknak az életét. “Sokan félnek attól, hogy normális módon éljék a magánéletüket. Sokan pszichológiai problémákkal is küzdenek, és szakmai segítséget kérnek”.
Címkép: Balról Loujain al-Hathloul szaúdi aktivista, Joseph Breham francia ügyvéd és Umar Khalid indiai aktivista, akiknek a számai szerepelnek a kiszivárgott adatokban. Összeállítás: Reuters/EPA/Alamy
Az NSO többször is kijelentette, hogy a Pegasus, amely képes hozzáférni a célpont eszközének minden adatához, valamint hang- és képfelvevővé alakítja azt, kizárólag terroristák és súlyos bűnözők ellen használható. Ugyanakkor az NSO ügyfelei által kiválasztott aktivisták, másként gondolkodók és újságírók egészen más esetek, és az ügyet feltárók szerint ez a kép előre látható volt, mivel az eszközt a világ leginkább elnyomó rezsimjei közül jónéhánynak adták el.
Azerbajdzsánban, ahol a hosszú idő óta diktátor Ilham Alijev kevés másként gondolkodót tűr meg, számos aktivista szerepel az adatokban. Néhányuk személyes levelezését vagy intim fotóit az interneten vagy a televízióban tették közzé. A kiszivárgott adatok között van hat olyan azeri másként gondolkodó vagy aktivista telefonszáma száma , akiknek magánlevelezését 2019-ben egy mocskolódó televíziós műsorban mutatták be. A női aktivistákat gyakran veszik célba úgy, hogy szexuálisan kompromittálják őket . Egy különösen kirívó esetben 2019-ben az akkor 18 éves Fatima Movlamli civil aktivista és újságíró intim fotói szivárogtak ki egy hamis Facebook-oldalra. Nem világos, hogyan jutottak hozzá a fényképekhez, és Movlamli úgy véli, hogy a magánadataihoz akkor fértek hozzá, amikor a rendőrség egy erőszakos kihallgatás során lefoglalta a telefonját, és arra kényszerítette, hogy bekapcsolja azt. Az ő telefonszáma is szerepelt a konzorcium által megszerzett felvételeken. “Abban a korban voltam, amikor még nem egészen tudtam, hogy nő vagyok, szégyelltem, hogy női testem van, és hogy az emberek meztelenül látják” – mondta Movlamli. Az élményt “nehezen elviselhetőnek” nevezte, és azt mondta, hogy ez öngyilkossági gondolatokhoz vezetett. “Ebben az országban a nők arra vannak kárhoztatva, hogy a férfiak akarata szerint éljenek, és meglincselhetnek egy nőt, csak mert meglátják a testét”.
Az eszköz törvényszéki elemzése nélkül nem lehet megerősíteni a sikeres Pegazus-kísérlet tényét.. Movlamli elmondta, hogy rendszeresen visszaállítja a telefonját vagy készüléket cserél, így az elemzés nem volt lehetséges.