A Lambdát a WHO még nem sorolta be az “aggodalomra okot adó”, hanem inkább az “érdeklődésre számot tartó” variánsok közé. Ez azt jelenti, hogy több országban is azonosították, illetve kimutatták, éshogy átvitelt okoz. A Pánamerikai Egészségügyi Szervezet (PAHO) szerint a május és június folyamán bejelentett koronavírusos esetminták közel 82%-a a Lambda-vírusból származik. Jairo Mendez, a PAHO új vírusos betegségekkel foglalkozó regionális tanácsadója június 30-án azt mondta, hogy a vírust Latin-Amerika és a Karib-térség nyolc országában észlelték, “de a legtöbb országban szórványosan”.
Míg Peruban egyértelműen ez a törzs a domináns, Chilében a májusi és júniusi minták több mint 31%-át teszi ki. Mendez szerint még nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy ez a vírus jobban terjed. “Lehetséges, hogy az átviteli képesség megnövekedett. Ez egy olyan jelenség, amelyet nem tanulmányoztak és dokumentáltak jól, és nem tudjuk összehasonlítani más változatokkal, például a Gammával és a Deltával.
Az Egyesült Királyságban a Public Health England nemrégiben jelentette, hogy az országban egy kevési Lambda által okozott esetet észleltek, és elismerte, hogy a vírus “potenciálisan fokozott átvihetőséggel vagy a semlegesítő antitestekkel szembeni esetlegesen fokozott rezisztenciával rendelkezik”.
Ugyanakkor azt mondta, hogy további vizsgálatokra van szükség. A NYU Grossman School of Medicine július 3-án közzétett, még nem lektorált tanulmánya szerint a vakcinák valóban hatásosak a Lambda-változat ellen. A variáns megjelenése egy olyan küzdelem közepette történik, amelyet Európában az először Indiában felfedezett Delta variáns ellen folytatnak, amelyet a WHO figyelmeztetése szerint augusztusra domináns lesz. A Delta-változat vélhetően olyan mutációkat tartalmaz, amelyek megkönnyítik az új koronavírus számára, hogy megtapadjon az emberi szervezet sejtjeiben. Ez azt jelenti, hogy a variáns könnyebben terjed, mint az eredeti – és ezért nagyobb potenciállal rendelkezik a járványok okozására.
Címkép: Oltás Peruban
euronews