Joby Warrick
>Elemzők kereskedelmi műholdfelvételek segítségével 119 olyan építkezési területet fedeztek fel, ahol szerintük Kína interkontinentális ballisztikus rakéták számára épít silókat. Független szakértők szerint több mint 100 új, interkontinentális ballisztikus rakétasiló építését kezdte meg az északnyugati Kína a Yumen városához közeli sivatagban.
A kaliforniai Montereyben található James Martin Nonproliferációs Kutatóközpont (Center for Nonproliferation Studies) kutatói által megszerzett kereskedelmi műholdfelvételek azt mutatják, hogy a kínai Gansu tartomány több száz négyzetkilométernyi sivatagi területén folynak a munkálatok, amelyek Kína nukleáris rakétákból álló ballisztikus rakétaarzenáljának indítóberendezéseit szerelik össze. A több mint 100 új rakétasiló létesítése történelmi változást jelentene. Kínának viszonylag szerény, 250-350 nukleáris fegyverből álló készlete van. Az elemzők elismerik. Kína a múltban már telepített megtévesztő álsilókat. A hidegháború idején az Egyesült Államok is kidolgozott egy tervet, amelynek célja az volt, hogy a nukleáris rakétákat silók mátrixában mozgassa, hogy a szovjet haditervezők soha ne tudhassák pontosan, hol vannak a rakéták egy adott időpontban.
A felfedezés megerősítheti a Pentagon tisztviselőinek közelmúltbeli figyelmeztetéseit, amelyek Kína nukleáris képességének gyors fejlődésére utalnak. Charles Richard admirális, az amerikai nukleáris erők parancsnoka egy áprilisi kongresszusi meghallgatáson azt mondta, hogy Kínában “lélegzetelállító bővülés” zajlik, beleértve az ICBM-ek és az új mobil rakétaindítók bővülő arzenálját, amelyek könnyen elrejthetők a műholdak elől. Emellett a kínai haditengerészet új, atomfegyverek bevetésére alkalmas tengeralattjárókkal bővítette növekvő flottájába.