

Először is el kellett jutnia a főiskolai bajnokságba. A Nevadai Egyetem megfigyelői kockáztattak, mert látták, hogy egy középiskolai kosárlabda-mérkőzésen, remekül játszott, pedig igazából ki kellett volna hagynia, mert aznap lázas volt. Az egyetemen üzletvezetői diplomát szerzett, a pályán remekelt.
2011-ben a San Francisco 49ers leigazolta. Két évvel később a Super Bowlba vezeti őket, de kikapnak a Baltimore Ravens ellen. Továbbra is sokat olvas – a polgárjogi mozgalomról, Malcom X önéletrajzát, Franz Fanon A Föld nyomorultjai című művét.
Elkezd órákra járni a Berkeley-i Kaliforniai Egyetemre,.
Aztán eljön egy nap. Új mérkőzés a rendőr-lövések után. A hagyományoknak megfelelően a meccs előtt az amerikai hímnuszt éneklik el. Az énekesnő szünetet tart, a versszakok között. Tudja – mint a körülötte a lelátón, a pályán és a színpadon álló ezrek -, hogy a Star-Spangled Banner, az amerikai nemzeti himnusz most éri el a csúcspontját. Kaepernick irányító a csapat kispadján ül. Ott van 7-es számmal a hátán. Két óriási üdítős hordó közé szorítva, egyedül ül, miközben ezrek tapsolnak, éljeneznek.
“Nem fogok felállni, hogy tisztelegjek egy olyan ország zászlaja előtt, amely elnyomja a feketéket és a színesbőrűeket. Számomra a legnagyobb dolog a futball, de önzés lenne részemről, ha nem néznék másfelé is.Holttestek vannak az utcán, és olyan emberek kapnak fizetett szabadságot, akik megússzák a gyilkosságot”.

Nem ez az első tiltakozása. De ez az első tiltakozása csapatfelszerelésben. És ez az első alkalom, hogy emiatt számonkérik. Csendes, magányos szolidaritási gesztusa sok embert nagyon feldühít. Az egyikük Nate Boyer. aki az amerikai hadsereg különleges alakulatánál szolgált, és korábban az NFL-ben játszott. “Amikor láttam, hogy ül a himnusz alatt, úgy éreztem, hogy elárultak. Egyszerűen fájt. Rendkívül szégyenteljes volt számomra. Az én szememben olyan, mintha a zászlót is elégetné” – mondta a BBC-nek. Kaepernick, az NFL sztár – 2014-ben olyan szerződést írt alá, amely hat évre akár 126 millió dollárt is érhetett volna – egy taxit küldött Boyerért San Diegóból San Franciscóba, ami körülbelül nyolcórás autóút a kaliforniai partok mentén. “Azt akartam, hogy megértse, milyen következményei vannak annak, amit tesz, és ő meghallgatta. Ez fontos volt, mert olyan időket élünk, amikor az emberek csak az öklüket rázzák ahelyett, hogy megpróbálnának valamit közösen megoldani. Konszenzusos álláspontra jutottunk” – mondta a találkozó után Boyer.
Egy héttel később Kaepernick ismét tiltakozik. Ezúttal csapattársa, Eric Reid is csatlakozik hozzá, és mindketten letérdelnek, amíg a nemzeti himnusz szól. Boyer mellettük áll. Ugyanezen az estén, egy másik mérkőzésen Jeremy Lane, a Seattle Seahawks játékosa a himnusz alatt ülve marad.
A mozgalom elindul. És egyre nő.
Címkép: Az első térdelés. Kaepernick és csapattársa, Eric Reid. Mellettük áll szívére tett kézzel Nate Boyer.
A BBC cikkének magyar változata: Újnépszabadság