Csepp a tengerben: Szentendre és a szunyogok

Posted by

Pál Gábor
Töketlenség a köbön, avagy írnék az elmaradt szentendrei szúnyogirtásról és hátteréről. Holnap és holnapután pótolhatják Szentendrén a földi és légi szúnyogirtást. A városvezetés ezidáig nem tett semmit a vérszívók brutális elszaporodásának megakadályozásáért. Június 25-ig nem történt a majd 30 ezres Duna parti településünkön semmilyen irtás, sem biológiai – ez lett volna a legideálisabb, mivel egyáltalán nem károsítja az egészséget -, sem kémiai. Az államra vártak, pontosabban az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság intézkedésére, amely – nyilván kapacitáshiány miatt – már egyszer elhalasztotta a gyérítést. Pedig a Katasztrófavédelem egyértelműsítette korábban is, hogy saját költségük terhére a települések is végeztethetnek szúnyoggyérítést. Amíg Budakalászon a polgármester megrendelte a légi irtást a város költségének terhére, nálunk maradt az elviselhetetlen szúnyoginvázió. 700 ezer forintba “fájt” a gyérítés a kalászi önkormányzatnak. Egy ehhez hasonló tétel nem okozhatna pénzügyi gondokat Szentendrének, még akkor se, ha a megszámlálhatatlan belvárosi fesztivál, krumpli- és muskátliosztások, oktatási intézményekben végzett politikai PR-események, polgi-plakátok gyártása nem kevés közpénzt emésztenek fel.
Ha megfelelő infrastruktúra nélkül zöld jelzést kaphat nálunk mindenfajta lakópark- és irodaház-beruházás, akkor egy szúnyogirtás-megrendelést miért nem tudnak ugyanilyen könnyedén és nagyvonalúan levezényelni az illetékes elvtársak? Miért válik a szúnyogok miatt is egyre élhetetlenebb településsé Szentendre? Ha már láthatóan semmit sem tud kezdeni városunk vezetése az utak és járdák siralmas állapotával, a belvárosi szennyvíz-beömléssel, a vízvezetékhálózat katasztrofális állapotával, vagy a városi rendelőben kialakult várólistákkal, a szúnyogirtástól miért sajnálták eddig a százezreket? Miért nem akartak legalább ebben az egy dologban olyan színben feltűnni, mintha gazdái lennének ennek a városnak?